Genc Gelisim

İyi Stres Öğrenmeye Yöneltiyor

 Breaking News
  • Keskin Bir Zeka İçin Ne Yapılmalı? Bilim adamlarına göre egzersiz sonrası zekâ daha keskin çalışıyor, iyi kolesterol en az yüzde 20 yükseliyor. Birçok kişinin önemsemediği ya da vakit ayıramadığı egzersizler, sadece kilolardan korumuyor. Reader’s Digest dergisindeki...
  • İyi Stres Öğrenmeye Yöneltiyor Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi, 1141 üniversite ögrencisi üzerinde yaptigi arastirmada, stresin ögrenme üzerinde olumlu etkisi oldugunu belirledi. SÜ Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi görevlilerinden Dr. Selahattin Avsaroglu, AA...

İyi Stres Öğrenmeye Yöneltiyor

İyi Stres Öğrenmeye Yöneltiyor
August 16
10:20 2017

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi, 1141 üniversite ögrencisi üzerinde yaptigi arastirmada, stresin ögrenme üzerinde olumlu etkisi oldugunu belirledi.

SÜ Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi görevlilerinden Dr. Selahattin Avsaroglu, AA muhabirine yaptigi açiklamada, stresin organizmanin bedensel ve ruhsal sinirlarinin tehdit edilmesiyle, zorlanmasiyla ortaya çikan bir durum oldugunu söyledi.

Geçen yil, 502’si kiz 1141 üniversite ögrenci üzerinde ’’Stres’’ konulu arastirma yaptigini belirten Avsaroglu, ’’Bu arastirmamizda stresin bütün yönlerini ele aldik. Stresi iyi ve kötü stres olarak ikiye ayirdik’’ dedi.

Kötü stresin bedensel ve psikolojik hastaliklara neden oldugunu, iyi stresin ise kisiyi ögrenmeye yönelttigini ifade eden Avsaroglu, sunlari kaydetti:

’’Yaptigimiz arastirmalarda, iyi stresin insanlari güdüleyici özellikleri oldugunu gördük. Yani stres, güdüleyici özellikler tasir. Oysaki günlük karsimiza çikan olumsuzluklar, ekonomik beklentiler bir stres faktörü. Stres, hedefe ulasmayi sagliyorsa iyi strestir. Kötü olan yönü ise direncimizin kirildigi asamasidir.’’

-STRES, ÖGRETIYOR –

Stresin genellikle olumsuz ve zararli anlamda ele alindigi, hep bunun üzerine konusuldugunu vurgulayan Avsaroglu, sözlerini söyle sürdürdü:

’’Halbuki bu zorlanmalarin insani yenileri aramak, ögrenmek, çalismak, yaratmak konusunda harekete geçirdigi bilinmektedir. Bu anlamiyla stresler, bireyi ileriye götürücüdür. Çesitli kültürlerde zorlamalarin insan hayatina getirdiklerini anlatan, ’Ögrenmek için stres gereklidir’ gibi özdeyisler bile var. Sagligin korunmasi için de belirli bir düzeyi asmayan stres vericilere ihtiyaç vardir. Ancak bu düzeyin kisiden kisiye büyük degisiklik gösterdigini unutmamak gerekir.’’

Stresin yasamimizin bir parçasi oldugunu dile getiren Avsaroglu, ’’Onsuz bir yasam düsünemeyiz. Onunla bas etmeyi ögrenir, bas edemedigimiz durumlarda kimlerden destek alacagimizi bilir ve yardimlarini alirsak onu kontrol etmeyi basarir ve yasamimizin daha saglikli, uzun ve mutlu geçmesini saglayabiliriz’’ diye konustu.

About Author

gg

gg

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment