Genc Gelisim

Keskin Bir Zeka İçin Ne Yapılmalı?

 Breaking News
  • Keskin Bir Zeka İçin Ne Yapılmalı? Bilim adamlarına göre egzersiz sonrası zekâ daha keskin çalışıyor, iyi kolesterol en az yüzde 20 yükseliyor. Birçok kişinin önemsemediği ya da vakit ayıramadığı egzersizler, sadece kilolardan korumuyor. Reader’s Digest dergisindeki...
  • İyi Stres Öğrenmeye Yöneltiyor Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi, 1141 üniversite ögrencisi üzerinde yaptigi arastirmada, stresin ögrenme üzerinde olumlu etkisi oldugunu belirledi. SÜ Ögrenci Psikolojik Danisma Merkezi görevlilerinden Dr. Selahattin Avsaroglu, AA...

Keskin Bir Zeka İçin Ne Yapılmalı?

Keskin Bir Zeka İçin Ne Yapılmalı?
August 16
12:24 2017

Bilim adamlarına göre egzersiz sonrası zekâ daha keskin çalışıyor, iyi kolesterol en az yüzde 20 yükseliyor.

Birçok kişinin önemsemediği ya da vakit ayıramadığı egzersizler, sadece kilolardan korumuyor. Reader’s Digest dergisindeki habere göre düzenli yapılan egzersiz sonrası günlük yaşantıda daha fazla enerjik olunurken,   stres ve sıkıntılar azalıyor.

Bilim adamlarına göre egzersiz sonrası zekâ daha keskin çalışıyor,  iyi kolesterol en az yüzde 20 yükseliyor.

1. Daha fazla enerji: Egzersiz, insanı daha fazla enerjik   hissettirir. New Orleans Üniversitesi’nden bilim adamları, 50 dakikalık aerobik egzersizi öncesinde ve sonrasında42 katılımcıdan ruh durumlarını  değerlendirmelerini istedi. Katılımcıların çoğu, biraz ter attıktan  sonra kendilerini daha az sinirli ve yorgun hissettiklerini söyledi.  1997 yılındaki bir çalışmada, araştırmacılar 10 dakikalık tempolu  yürüyüşün insanlara şekerleme yemekten daha fazla enerji verdiğini  buldular. Peki, bu nasıl olabilir? Egzersiz, enerjinizi artıran hormonu  yükseltiyor. Böylece kendinizi daha enerjik hissediyorsunuz.

2. Daha az stres: Basit bir antrenman bile stresinizi ve  sıkıntınızı hafifletebiliyor. Indiana Üniversitesi’nde yapılan deneyde,  araştırmacılar 20 dakikalık egzersiz öncesinde ve sonrasında 15  katılımcının üzüntü seviyesini ölçmek için psikolojik testler  kullandılar. Katılımcıların hepsi egzersizden 1 ya da 2 saat sonrasına  kadar daha az üzüntü hissettiklerini bildirdiler. Egzersiz, serotonin  gibi pozitif ruh haliyle ilişkili beyin kimyasallarının akışını  hızlandırıyor. Ayrıca, egzersiz iç vücut sıcaklığını da artırıyor ve  gevşeme sağlıyor.

3. Daha keskin zekâ: İngiltere’nin Middlesex Üniversitesi’nde  görevli bilim adamları, 63 kişilik grupta yeni fikirler geliştirme  yeteneklerini test ettiler. Bu testler aerobik egzersizi yaptıktan ve  video izledikten sonra yapıldı. Egzersizden sonra, deneydeki  katılımcılar yeni fikir geliştirme konusunda daha pozitiftiler ve daha  fazla puan kazandılar.

4. Daha sağlıklı damarlar: Fiziksel aktivite iyi kolesterolü en  az yüzde 20 oranında yükseltiyor. İyi kolesterol, vücudun damarları  tıkayan kötü kolesterolden kurtulmasına yardım ediyor. Çalışmalar,  Yüksek Yoğunluklu Lipo-proteinlerin (HDL) damarlarda biriken kolesterolü   topladığını ve zarar veremeyecekleri bir yere götürdüğünü gösteriyor.   Egzersizin, damarlara diğer faydası, trigliserid olarak isimlendirilen   kandaki yağ parçacıklarının seviyesi yüzde 40 oranında düşürmesidir.   Egzersiz trigliseridleri yağ asitlerine çeviriyor. Egzersiz   yaptığınızda, depolanan yağları yakıyorsunuz. Böylece hem kilo   veriyorsunuz, hem de kandaki trigliserid seviyesini düşürüyorsunuz.   Trigliserid seviyesinin düşmesi kalp hastalığı riskinin azalması   anlamına geliyor.

5. Daha iyi savunma: Egzersize başladığınız anda, kalbiniz hızlı  çarpmaya başlıyor ve kan basıncınız dalgalanıyor. Çalışmalar, egzersiz  yapan insanların yüzde 40-50 daha az hastalandıklarını gösteriyor.

About Author

gg

gg

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment